انواع اینورترهای موجود در بازار

انواع اینورتر به زبان بازار

اینورتر یک مبدل برق است که برق را از حالت جریان مستقیم (DC) به حالت AC با فرکانس معین (معمولا 50 یا 60 هرتز برق شهر)  تبدیل می­کند. اما اصطلاح اینورتر در بازار برق معمولا به 3 ابزار متفاوت اطلاق میشه (1- مبدل برق از باتری 2- اینورتر جوشکاری 3- اینورتر مبدل فرکانس) : 1- مبدل برق از باتری خودرویی یا خورشیدی یا UPS که برای تبدیل برق 12 یا 24 یا 48 ولت DC باتریها به 220 ولت AC یا متناوب به کار گرفته میشه تا بتوان از وسایل و تجهیزاتی که با این نوع برق راه اندازی میشوند مثل انواع لامپها و شارژرها، لپ تاپ و کامپیوتر، پمپهای الکتروموتوری، یخچال و … در نبود شبکه برق استفاده کرد.

 

 

در این مقاله قصد داریم به انواع مبدلهای دسته اول یعنی مبدل برق خودرویی یا خورشیدی بپردازیم که اصولا بر اساس ولتاژ خروجی دسته بندی میشوند (1- اینورتر های موج مربعی 2- اینورترهای شبه سینوسی 3- اینورترهای سینوسی کامل)

االف) اینورتر های موج مربعی یا پلکانی 

همانطور که از نام این اینورتر ها پیدا است شکل موج خروجی ولتاژ آنها بصورت موج مربعی به شکل زیر است. این شکل موج برای انواع لامپ های روشنایی و تجهیزات شارژردار کاملا مناسب بوده و مشکلی ایجاد نمیکند. در ادامه مزایا و معایب و کاربردهای این اینورتر را بررسی می نماییم.

مزایا : ارزان قیمت، ساختار ساده

معایب: نامناسب برای مصارف دارای الکتروموتور ( مانند یخچال، کمپرسور، پمپ و …) نامناسب برای مصارف حساس به هارمونیک (مانند تجهیزات پزشکی و …) بعلت ارزان بودن معمولا فاقد مدارات حفاظتی کامل

کاربرد: تمام انواع روشنایی و لامپها، انواع شارژرها (اعم از موبایل و لپ تاپ)، هیتر برقی

 

ب) اینورترهای موج شبه سینوسی

این نوع از اینورترها ولتاژ خروجی 3 سطحی با شباهت بیشتری به شکل موج سینوسی ایجاد میکنند که نسبت به شکل موجهای پلکانی شباهت بیشتری به شکل موج سینوسی دارند و به تبع آن هارمونیک کمتری نسبت به شکل موج های پلکانی ایجاد میکنند. هرچند این نوع از اینورترها برای مصارف موتوری مناسب تر اند ولی باز هم برای مصارف حساس به هارمونیک مناسب نمیباشند.

مزایا : قیمت مناسب، خروجی بهتر از اینورتر مربعی، پرکاربردترین نوع اینورتر

معایب : برای برخی از الکتروموتورها بصورت مداوم قابل استفاده نمیباشد، برای استفاده از تجهیزات حساس به هارمونیک مانند تجهیزات پزشکی توصیه نمیشود.

کاربردها:1- تمام انواع روشنایی و لامپها، انواع شارژرها (اعم از موبایل و لپ تاپ)، هیتر برقی،2- کامپیوتر ، تلوزیون، برخی از الکترو موتورها و استفاده غیر مداوم در یخچال ها

برای مشاهده نمونه ای از این اینورترها می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

اینورتر ویلیون 2000 وات آبی

پ) اینورترهای تمام سینوسی

این نوع از اینورترها با استفاده از تکنیک مدولاسیون پهنای پالس (PWM) شکل موج تمام سینوسی را در خروجی تولید میکنند. برق تولیدی توسط این نوع از اینورترها کاملا منطبق با برق شهر بوده و حتی در برندهای معتبر هارمونیک آن از برق شهر کمتر بوده و برق تمیزتری تولید میکند. منحنی شکل موج ولتاژ خروجی برای این اینورترها در شکل زیر نشان داده شده است.

برای مشاهده نمونه ای از این نوع اینورترها و مطالعه اطلاعات فنی و عملی این اینورترها به لینک زیر کلیک کنید.

اینورتر سینوسی 2000وات 12/24ولت به220 ولت مدل EPever ipower

معایب: قیمت نسبتا بالا

مزایا: خروجی سینوسی خالص

کاربرد: مناسب برای تمام مصارف الکتریکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع چت!
سلام
خوش آمدید، چطور میتونم کمکتون کنم!؟